Haber

SİNEMA CADDESİ YEŞİLÇAM ÇALIŞANLARININ RESİMLERİYLE DÜŞÜNÜLDÜ

ADANA’nın Yüreğir ilçesindeki ‘Sinema Sokağı’, ilçe belediyesinin restorasyon çalışmasıyla yenilendi. Türk Sinemasına iz bırakan Yeşilçam oyuncularının fotoğrafları sokaktaki birçok binanın duvarlarına çizildi.

Kentte geçmişte yazlık sinemaların yoğunlaştığı Yüreğir ilçesinde Akıncılar ve Yavuzlar Mahallesi’nin kesiştiği noktada yer alan ‘Sinema Sokağı’, Yüreğir Belediyesi’nin onarım çalışmasıyla yenilendi. İşin kapsamı; 450 metre uzunluğundaki caddede bulunan 80 bina, restore edilerek uyumlu renklere boyandı. 28 binada tente, 34 dükkanda tabela çalışmaları yapıldı. Güç limitlerinin yer altına alındığı caddede altyapı ve kaldırımlar yenilenirken, asfalt döküldü ve yol çizgileri çizildi. Son olarak sokaktaki bazı binaların duvarlarına Türk Sinemasının unutulmazlarından Yeşilçam oyuncularının resimleri çizildi. Unutulmaz oyuncular Şener Şen, Türkan Şoray, Kadir İnanır, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi daha birçok Yeşilçam emekçisinin resimleri, çalışmaların ardından sokaktaki binaların duvarlarını süslemeye başladı.

‘GÜZEL BİR ORTAM OLDU’

Erkek kuaförü Seyfettin Kaplan, tadilat çalışmasının iyi bir fikir olduğunu vurgulayarak, “Caddeye farklı ve hoş bir hava katmış. Biz bu sanatçıları çok iyi tanıyoruz ama çocuklarımız tanımıyor. Fotoğrafları görünce çok beğeniyorlar. Sor. Tanışıyorlar. Dışarıdan gelenler için de çok güzel. Sabah dükkânımı açtığımda Kemal Sunal ve Hulusi Kentmen’i görmek beni mutlu ediyor. Hepsinin yeri var” dedi.

‘YILMAZ GÜNEY, TARIK AKAN, İLYAS SALMAN’

40 yıldır sokakta esnaflık yaptığını söyleyen Durmuş Yiğit, yapılan işin güzel ama eksik olduğunu belirterek, ‘Buraya Yeşilçam işçilerinin sokağı diyorlar. O zaman Yılmaz Güney, Tarık Akan, İlyas Salman neden olmasın? Menderes Samancılar, Sinanpaşa’nın çocuğudur. “Niye resmi yok? Onları da görmek isteriz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu