Haber

Pakistan, BM İklim Zirvesi’nde kayıp ve zarar fonu oluşturulmasından memnun

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27. Taraflar Konferansı’nda (COP27) gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği sonucunda maruz kaldıkları kayıp ve zararları tazmin etmek için bir fon kurulmasını memnuniyetle karşıladı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, BM bünyesinde kayıp ve ziyan fonunun kurulmasını iklim adaleti amacına yanlışsız atılan değerli bir adım olarak nitelendirdi ve karardan duyduğu memnuniyeti vurguladı.

???????Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da gelişmekte olan ülkelerin kayıp ve ziyan fonunu son 30 yıldır talep ettikleri anımsatılarak, bunun elde edilmesinin büyük bir muvaffakiyet olduğu kaydedildi.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’na (COP27) katılan delegasyonların temsilcileri, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği sonucunda maruz kaldıkları kayıp ve ziyanları tazmin etmek için bir fon kurulmasını onaylamıştı.

???????- Pakistan’daki sellerde 1739 kişi ölmüştü

Pakistan’da muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde 1739 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 13 bin kişi yaralanmıştı.

Sel sonrası hasara uğrayan yahut yıkılan 2 milyondan fazla konutun, yaklaşık 24 bin okulun, 1500 sıhhat tesisinin ve 13 bin kilometre yolun bakımdan geçirilmesi yahut tekrar yapılması gerekiyor. Ülkede yıkılan öbür yapılar ortasında çok sayıda köprü, otel ve baraj da bulunuyor.

Küresel karbon emisyonunda yüzde 0,8 hissesi olan Pakistan’ın sel felaketi sonrası karşı karşıya kaldığı hasarın maliyetinin, 30 milyar doların üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu