Ekonomi

OİB, Almanya’daki IAA Mobility Summit 2023 Fuarı’na katıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen IAA Mobility Summit 2023 Fuarı’na katıldı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, 4-8 Eylül tarihlerinde Münih’te düzenlenen fuara 36 ülkeden 730 firma katıldı.

Fuara Almanya 350 firma ile katılırken, Fransa, Tayvan, İsveç, Portekiz, Macaristan, İsrail ve Kanada milli katılım gerçekleştirdi. 21 bin metrekare alanda 6 salonda gerçekleştirilen fuara 7 Türk otomotiv firması da bizzat katıldı.

Fuara OİB adına OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, OİB Yönetim Kurulu Üyeleri Zeki Şafak Ozan ve Leon Kalma katıldı.

Fuarın ikinci gününde Türkiye Cumhuriyeti Münih Başkonsolosu Sualp Erdoğan, Münih Eğitim Ataşesi Akın Deveci, Münih Ticaret Ataşesi Recep Aslan ve Ali Bayraktar OİB standını ziyaret etti.

Almanya, Türk otomotiv sektörünün en büyük pazarıdır. Almanya’ya 2022 yılında 2021 yılına göre yüzde 5 artışla 4,4 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörü, bu yıl da büyümesini sürdürdü.

Almanya’ya Ocak-Ağustos döneminde ihracat, 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 13,5 artışla 3,2 milyar doları aştı. Almanya, geçen yıl otomotiv sektörünün toplam ihracatından yüzde 14,2 pay alırken, yüzde 14,2’lik bir pay almayı başardı. Ocak-Ağustos döneminde yüzde 14 pay.

Sektör, bu yıl sonuna kadar gösterdiği performansla geçen yılın ihracat rakamını aşarak Almanya’ya ihracatını 5 milyar dolara yaklaştırmayı hedefliyor.

yenicagahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu