Haber

Cihat Yaycı’dan kritik uyarı: Tüm denizlerimizi kaybetmemize neden olabilir!

TV100’de yayınlanan ‘Uğur Dündar ile Haftanın Sarsıcı Panoraması’ programına konuk olan Doç. Cihat Yaycı, Kahramanmaraş depreminin vurduğu Hatay ile ilgili eleştirel ifadeler kullandı.

“HATAY’DAKİ BİR DEĞİŞİM KAYBEDİĞİMİZ DENİZLERİMİZİN TAMAMINI KAYBETMEMİZE NEDEN OLABİLİR”

Yaycı, Kahramanmaraş depreminin vurduğu Hatay hakkında “Mavi Vatan haritasının çizeri olarak İskenderun’un Doğu Akdeniz’de Hatay Mavi Vatan’ın kalbi olduğunu söylüyorum. İskenderun ve Hatay’da bir değişiklik tüm denizlerimizi kaybetmemize neden olabilir, çok kritik.”söz konusu.

“LİMANLARIN ÇÖKÜŞÜ YARDIMI DA DURDURUYOR”

Beklenen büyük İstanbul depreminin etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Yaycı, “İthalat ve ihracatımızın yüzde 90’ını deniz yoluyla yapıyoruz. Bunun yüzde 52’si İstanbul limanı ve çevre limanlardan yapılıyor. Bu limanların çökmesi duracak. ithalat ve ihracatımız ile dış yardımlarımız.” sözlerini kullandı.

“SAVUNMA SEKTÖRÜMÜZÜ ÇÖKÜYOR”

Dündar’ın “Beklenen İstanbul depreminin askeri tehlikesi nedir?” sorusuna Yaycı, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 2 askeri tersanemiz ve 78’e yakın Türk Savunma Sanayii tersanemiz burada. Burada bir deprem en azından denizcilik açısından savunma sanayimizi çökertir.”

haber-pazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu