Ekonomi

Asya borsaları Çin piyasalarının toparlanması ve doların güçlü kalmasıyla yükseliyor

Asya borsaları Salı günü Çin hisselerindeki toparlanmanın etkisiyle ılımlı bir yükseliş yaşarken, Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını düşürebileceğine dair beklentilerin azalmasıyla dolar yatay seyretti. MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi, bir önceki seanstaki %0,7’lik düşüşün ardından toparlanarak %0,3 yükseldi.

Düşük açılıştan sonra Çin hisse senetleri geri dönüş yaptı; birinci sınıf CSI300 Endeksi %1,5’ten fazla ve Şangay Bileşik Endeksi %0,3 yükselişle kapandı. Bu toparlanma, Pazartesi günü beş yılın en düşük seviyesine doğru ciddi bir düşüşün ardından geldi. Geri dönüşün, hükümet destekli yatırımcı desteğine ilişkin işaretlere ve piyasa kayıplarını sınırlamaya yönelik düzenleyici tedbirlere atfedildiği belirtiliyor.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Otoritesi Pazartesi günü, rehinli hisselerle ilgili riskleri azaltmayı amaçlayan marj finansmanı ve kötü niyetli açığa satış konusunda daha sıkı kontroller yaptığını duyurdu. City Index’ten piyasa analisti Matt Simpson, Çinli düzenleyicilerin isteksiz bir piyasayı destekleme konusunda aciliyet duygusuna işaret eden açıklamaları hakkında yorum yaptı.

Hong Kong’da Hang Seng Endeksi Yüzde 1,7 arttı. Bu arada Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi, yatırımcıların ülke merkez bankasının faiz oranı kararını beklemesiyle %0,76 düştü. Japonya’nın Nikkei endeksi de %0,72 düştü.

ABD hizmet sektörü Ocak ayında yeni siparişler ve istihdam artışlarıyla büyüdü. Bu veriler, Cuma günkü güçlü ABD istihdam raporunun ardından Fed’in bu yıl için öngördüğü faiz indirimlerine ilişkin şüpheleri artırdı.

Dolar, euro ve yen karşısında son iki ayın en yüksek seviyesine yakın kalmayı sürdürdü; Euro 1,0746 dolarda, yen ise dolar başına 148,54 dolardaydı.

ABD Hazine tahvili getirileri yüksek kalmayı sürdürdü; iki yıllık tahvil getirisi Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan %4,4471’e yakın seyrederken, 10 yıllık tahvil getirisi %4,1347 seviyesinde sabit kaldı.

Piyasa fiyatlandırması, Fed’in geçen yılın sonundaki 150 baz puanlık gevşemeye kıyasla bu yıl yaklaşık 115 baz puanlık gevşeme yapacağını gösteriyor. Mart ayında faiz indirimi ihtimali azalırken, Mayıs ayında faiz indirimi ihtimali artıyor.

Emtia piyasalarında petrol fiyatları yavaş yavaş düşüyor ve ABD ham petrolü varil başına 72,74 dolara ulaşıyor. Brent Vadeli işlem sözleşmeleri 77,96 dolardı. Altın yüzde 0,15 artışla ons başına 2.027,80 dolara yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu