Yaşam

Çağdaş Macar Cam Sanatı Türkiye’de!

Günümüz Macar cam sanatını temsil eden sanatçılar “Glassification.hu” standında bir araya geliyor

  Günümüz Macar cam sanatının kültürel değerini vurgulamak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla Macaristan’ın önde gelen cam sanatçılarının eserlerinden oluşan “Glassification.hu” adlı stant Türkiye’ye geliyor.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında ilk olarak 22 Ocak’ta CSO Ada Ankara’da izleyiciyle buluşan ve 14 Şubat – 18 Mart tarihleri ​​arasında Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde açık kalacak olan stant, dünya standartlarını karşılıyor. Hem estetik değer hem de teknolojik kalite açısından. Sanat eseri üreten sanatçıları bir araya getiriyor.

Dört kuşaktan soyut tarzda çalışan on zanaatkarın yer aldığı stant, aynı zamanda çağdaş Macar cam sanatının teknolojik çeşitliliğini de temsil ediyor. Standta yer alan sanatçıların bir kısmı ulusal ve uluslararası birçok değerli ödüle layık görülürken, sayısız eseri de Macaristan başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’nın en prestijli kamu koleksiyonlarında sergilendi.

Mobil standın başlığı, İngilizcede nadiren kullanılan, cama dönüşmek anlamına gelen “glassification” teriminden alınmıştır. Yaratıcı fikrin cama dönüştürülmesi anlamında bu terim aynı zamanda camın tükenmez potansiyelini ve malzemeyle oynanan oyunu ifade eden, İngilizce’de çok iyi bilinen “gamification” terimini de ifade etmektedir. Sondaki “.hu” eki, günümüz dijital çağında çalıştığımıza dikkat çekerken, aynı zamanda Macaristan’ın uluslararası kısaltmasıyla da bağlantılı.

Uluslararası gezici bir sergi olarak planlanan sergi, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kovancilarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu