Teknoloji

Ukrayna ordusundan ilginç iddia: Rusya savaşta şişme tank kullanıyor mu?

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’yı Ukrayna’da devam eden işgalde şişme tanklar kullanmakla suçladı. Bir Facebook gönderisine göre, o zamandan beri bir dizi “plastik” tankın “kapatıldığını” söyledi.

Facebook’ta yer alan paylaşımın çevirisi şu şekilde: Ortaklarımız Ukrayna’ya tank tedarik etmeyi kabul ederken, işgal ordusu Zaporizhzhia yönünde ‘tank birliklerinin’ mevcudiyetini artırıyor. Ama görünüşe göre Kazak bölgesinin serbest havası işgalcilerin ‘plastik’ eserleri için uygun değil, bu yüzden asıl görevlerini yerine getiremeden uçup gidiyorlar. Türünün tek örneği Rosarmy’nin abartılı cesaret gösterileri gibi.

Rusya’nın şişirilebilir tank kullanımı aslında onlarca yıl öncesine dayansa da, son zamanlarda yaygın bir uygulama değil. 2010 yılında şişme ürünler üreten firma The New York Times’a bu tanklar sayesinde üretimlerini bir anda artırdıklarını söyledi.

Fabrikasyon birimlerin savaşlarda kullanılmasının elbette çok daha derin bir tarihi var. Sahte tanklar, 2. Dünya Savaşı’nda yoğun bir şekilde kullanıldı. örneğin Hayalet Kadro‘Nazi’ olarak bilinen bir ekip, şişirilebilir tanklar, ses efektleri, icat edilmiş generaller ve geçersiz telsiz trafiği gibi taktiklerle Nazileri aldatmakla görevlendirildi.

Nazilerin Müttefiklerin dikkatini dağıtmak için tamamen ahşap bir askeri üs kurduğuna dair muhtemelen gerçek olamayacak kadar düz hikayeler bile var. Bu hikayelere göre, Müttefikler uçakların geçersiz olduğunu biliyorlardı, ancak yine de bu üslere tahta bomba atan çok sayıda bombardıman uçağı gönderdiler.

Ukrayna şu ana kadar ağır savaş sırasında geçersiz üsler veya bombalarla zaman kaybetmedi. Ancak işgal sırasında başka geçersiz birim taktikleri kullandılar. Ağustos 2022’de Rus işgalcileri aldatmak için ABD roket silahlarının ahşap kopyalarını kullandıkları biliniyor.

haber-seydisehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu