Haber

Suudi Arabistan ve İngiltere Vatandaşlarını Sudan’dan Tahliye Ediyor

? Sudan’da iç karışıklıklar nedeniyle yabancı ülkeler vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor. Suudi Arabistan, tahliyelerin başladığı günden bu yana 80 ülkeden 2872 vatandaşını deniz yoluyla tahliye ettiğini açıkladı. İngiltere, Wadi Sayidna hava üssünden toplam 1573 vatandaşını tahliye etti.

Sudan’da Perşembe günü ilan edilen 3 günlük ateşkesin ikinci gününde yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesi sürüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, tahliyelerin başlamasından bu yana 80 ülkeden 2872 vatandaşın Kızıldeniz üzerinden Sudan Limanı’ndan Suudi Arabistan’a getirildiğini açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, ateşkesin son günü olan yarın tahliyelerin tamamlanacağını belirterek, Wadi Sayidna hava üssünden toplam 1573 vatandaşı tahliye ettiğini bildirdi.

Hindistan tahliyeler için hem Sudan Limanı’nı hem de Wadi Sayidna hava üssünü kullandığını belirtirken, Çinli yetkililer Çarşamba günü Sudan Limanı’ndan 668 vatandaşı tahliye ettiklerini açıkladı.

Fransa, aralarında kendi vatandaşlarının da bulunduğu 36 ülkeden 500’den fazla kişiyi hava ve deniz yoluyla tahliye ettiğini açıkladı.

‘HARTUM’DA SAĞLIK TESİSLERİNİN YÜZDE 16’SI ÇALIŞIYOR’

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sudan (UN OCHA Sudan), dün çatışmaları ve tahliye yollarını gösteren Sudan haritasını paylaşarak son durum hakkında bilgi verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile Hızlı İkmal Güçleri (RSF) arasında 14 gündür devam eden çatışmalar, çatışmalar sonucunda öldürülen, yaralanan ve evlerini terk etmek zorunda kalan siviller için yıkıcı sonuçlar doğurdu.

Batı Darfur’daki Ag Geneina’da bir sağlık çalışanı da dahil olmak üzere sivillerin öldürüldüğü ve insani ve sağlık tesislerinin yağmalandığına dair haberler de var.

Hartum’daki sağlık tesislerinin yüzde altmış biri kapalı ve yalnızca yüzde 16’sı normal çalışıyor, bu da milyonları sağlık hizmetinden mahrum bırakıyor.

menemen-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu