Haber

Panama’daki tropik ormanlarda ağaçlar sosyal mesafeyi koruyor ve sağlıklı ve biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlar yaratıyor

Bilim adamları, Panama’daki tropik ormanlardaki ağaçların “sosyal mesafe” davranışı sayesinde sağlıklı ve biyoçeşitliliğe sahip ormanlar oluşturduğunu belirledi.

Bilim adamları, yetişkin ağaçların türdeşlerinden “sosyal uzaklaşması” ile tropik ormanların biyolojik çeşitliliği arasındaki bağlantıyı araştırdılar.

Araştırmacıların son yüzyılda sıklıkla inceledikleri Panama Kanalı’ndaki Barro Colorado adasının ormanlarından son 30 yılda toplanan bilgiler, tropik ormanlardaki cins çeşitliliğinin “sosyal” savunması sayesinde sağlandığını gösterdi. ağaçların mesafesi”.

Araştırmacılar, aynı cinse ait ağaçların birbirine yakın yerleştirildiğinde, türü etkileyen mantarlar gibi patojenlerden veya otçul böceklerden muzdarip olduklarını buldular.

Araştırmada, hasarı temel seviyede tutmak için tohumlarının yetişkin ağaçtan yaklaşık 100 metre uzakta filizlendiği tespit edildi.

Ortaya kendi türündeki diğer bireylerle birlikte boşluk bırakan ağaçların, ortadaki boşluklarda diğer ağaçların tohumlarının yeşermesine olanak sağladığı ve ormanın farklı çeşitlerle zenginleşmesine yer hazırladığı vurgulanmıştır.

Çalışmanın ortak yazarı Michael Kalyuzhny, “İncelediğimiz ormanla ilgili çok sayıda veri sayesinde, her ağacın tam yerini ve tohumların ne kadar yol kat ettiğini biliyorduk” dedi. terimini kullandı.

Kalyuzhny, “Tohumlar sadece düştükleri yerden büyüseydi orman nasıl görünürdü sorusunu sorduk.” Dedi. Kalyuzhny, “Bilgisayar modelimizde, gerçek ormanda yetişkin ağaçların tohumlarından filizlenen genç ağaçlar arasında çok daha büyük bir mesafe olduğunu bulduk.” Dedi. söz konusu.

Araştırmanın sonuçları “Bilim” dergisinde yayınlandı.

haber-kiziloren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu