Haber

Kenya, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesini eleştiriyor

Kenya hükümeti, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilme kararını “arkadan bıçaklanma” olarak nitelendirdi.

Kenya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Korir Sing’Oei, Twitter’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın anlaşmadan çekilme kararının zaten kuraklıktan etkilenen Afrika Boynuzu ülkelerini orantısız bir şekilde etkileyeceğini belirtti.

Sing’Oei, geri çekilme kararının küresel gıda fiyatları göz önüne alındığında “arkadan bıçaklama” olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana artan gıda fiyatları nedeniyle zor bir dönemden geçen Afrika ülkeleri, iki ülkeyi uzlaştırmak için girişim başlattı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın anlaşmayı sonlandırmakla özellikle Asya ve Afrika’daki ülkelere zarar verdiğini kaydetti.

Tahıl anlaşması

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da tahıl sevkiyatı anlaşması imzalandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğunu ve Rusya’nın ilgili koşullar sağlandığında anlaşmaya geri döneceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Batı’nın Rus gıda ve gübrelerine yönelik yaptırımları durdurması halinde anlaşmaya geri döneceklerini açıkladı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, BM’ye Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya olmadan devam etmesi teklifini içeren bir mektup gönderdiğini belirterek, “Ukrayna, BM ve Türkiye, gıda koridorunun işleyişini ve gıda koridorunun denetimini sağlayabilir. gemiler.” terimleri kullandı.

habercobanlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu