Ekonomi

JPMorgan stratejistleri, “yüksek resesyon risklerinden” dolayı hisseler için ‘ağırlık artır’ notunu düşürdü

Yazar – Senad Karaahmetovic

JPMorgan’ın kıdemli küresel piyasalar stratejisti, müşterilerine resesyon riskleri hâlâ “yüksek” olduğundan dolayı ABD hisse senetlerinde devam eden ralliyi, risklerini azaltmak için kullanmalarını söyledi.

Ekim ayına ait TÜFE’nin yavaşlamış olması yumuşak iniş senaryosu olasılığını artırırken stratejist %5’e yakın bir Fed faiz oranı ile resesyondan kaçınmanın güç olacağını savunuyor. Yumuşak iniş senaryosu mümkünlüğü, Fed’in “daha anlamlı bir dönüş” yapması halinde artacaktır.

Stratejist, bir müşteri notunda “İyimserliğimizi sınırlayan faktörler; resesyon risklerinin hâlâ yüksek olması, Ekim ayı TÜFE verilerinin anormal çıkması ve/veya merkez bankacılarının politikayı daha kısıtlayıcı bir alana itme hevesini azaltamaması riski.” dedi.

Öte yandan JPMorgan’ın üst seviye pay senedi stratejisti, bilhassa uzun vadede pay senetlerinde hâlâ yükseliş eğiliminde olmakla birlikte riskli ralliyi, “yukarıdaki riskler göz önüne alındığında hisse senedi için ‘ağırlık artır’ notunu bir miktar azaltmak için bir fırsat” olarak görüyor.

Bu doğrultuda bankanın uzun dolar eğiliminden çıktığını ve “ağırlık artır” pay senedi notunu azalttığını da kelamlarına ekledi.

Stratejist, “Çin’deki COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinden kaynaklanan potansiyel olumlu etkenlerin yanında jeopolitik riskler ve enflasyon için bir koruma olarak emtialarda ise ‘ağırlık artır’ notunda kalmaya devam ediyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu