Haber

Güney Afrika’da ırkçılık karşıtı aktivist Chris Hani’nin katiline şartlı tahliye

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde mahkeme, 1993’te bir suikaste kurban giden ırkçı apartheid rejimi aksisi çabanın önde gelen isimlerinden Chris Hani’nin katili Janusz Walus’un kaideli tahliyesine karar verdi.

EWN’nin haberine göre, Hani cinayetinden ötürü müebbet hapse mahkum edilen ve 29 yıldır hapis yatmakta olan 69 yaşındaki Walus’un kurallı tahliye talebi Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Chris Hani suikasti

Ülkeyi 1948-1994 yılları ortasında yöneten ırkçı apartheid rejimi tersi uğraş liderlerinden olan Hani, öldürülmeden evvel Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) o dönemki silahlı kanadı olan Ulusun Mızrağı örgütünün başkan yardımcısı ve Güney Afrika Komünist Partisi’nin genel sekreteriydi.

Apartheid zıddı çabanın kilit isimlerinden olan Hani, 10 Nisan 1993’te Gauteng eyaletinin Boksburg bölgesindeki evinin önünde uğradığı suikastte hayatını kaybetmişti.

Janusz Walus

Suikastin ardından yakalanan Polonya asıllı anti komünist eylemci Walus ise önce idama mahkum edilmiş, ardından bu cezası müebbet hapse çevrilmişti. Walus’un bu vakte kadar gerçekleştirdiği 4 koşullu tahliye talebi de Güney Afrika makamlarınca reddedilmişti.

2017’de Güney Afrika vatandaşlığından çıkarılan Walus’un, tahliyesinin akabinde Polonya’ya gönderilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu