Haber

G20’de dünya liderlerine birlik çağrısıG20 Liderler Zirvesi başladı

– G20’de dünya liderlerine birlik çağrısı

G20 Liderler Zirvesi başladı

BALİ – Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, G20 liderler zirvesinde yaptığı açılış konuşmasında savaş konusundaki fikir ayrılıklarına rağmen küresel ekonomiyi düzeltmek için dünya liderlerine birlikte somut adımlar atılması çağrısında bulundu.

Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi, “Birlikte Toparlanma – Daha Güçlü Toparlanma” ana temasıyla Apurva Kempinski’de başladı. Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo’nun önderleri karşılamasının akabinde “Gıda ve Enerji Güvenliği” başlıklı birinci oturuma geçildi. Doruğun açılış konuşmasını yapan Endonezya Devlet Lideri Widodo, savaş konusundaki fikir ayrılıklarına karşın global ekonomiyi düzeltmek için birlikte somut adımlar atılması davetinde bulundu. Widodo, “Başka bir seçeneğimiz yok, dünyayı kurtarmak için işbirliği gerekiyor. G20, kapsayıcı ekonomik toparlanma için katalizör görevi görmeli. Dünyayı parçalara ayırmamalıyız. Dünyanın yeni bir soğuk savaşın içine düşmesine izin vermemeliyiz” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarının başlamasından bu yana birinci kere düzenlenen G20 tepesine görüntü konferans prosedürüyle katıldı. Tepe oturumunda önderlere seslenen Zelenskiy, önerdiği barış planı çerçevesinde ülkesindeki savaşın sona erdirilmesinin vaktinin geldiğini söyledi. Savaşın adil bir biçimde Birleşmiş Milletler Antlaşması ve memleketler arası hukuk temelinde sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Zelenskiy, Zaporijya Nükleer Santralinde radyasyon güvenliğinin sağlanması, Rus güç kaynaklarına fiyat kısıtlamaları getirilmesi ve tahıl ihracatı teşebbüsünün genişletilmesi davetinde bulundu. Zelenskiy, ayrıyeten tüm Ukraynalı mahkumların hür bırakılmasını istedi.

G20, Türkiye, ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Avrupa Birliği Kurulu ve Suudi Arabistan’dan oluşuyor. Dünya nüfusunun yüzde 85’ini kapsayan G20 ülkeleri, global gayri safi yurt içi hasılanın ise yüzde 85’ini oluşturuyor.

Kremlinden yapılan açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ağır programı nedeniyle katılamadığı tepeye, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı.

G20 başkanları, tepe çerçevesinde “Sağlık” ve “Dijital Dönüşüm” oturumlarına katılacak. Başkanların tepenin sonunda ortak bir bildiri imzalaması ise beklenmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu