Ekonomi

Finansmana Erişimdeki Zorluk Sektördeki Üretim Tehlikesini Had safhaya Taşıdı

Sanayicinin finansmana erişim sorununun önemli ölçüde arttığı belirtiliyor.  söyleyerek Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Sermaye sıkıntısı çeken Türk sanayicisi üretimi kısma noktasına geldi. Bu mevcut sorunun devam etmesi, sektördeki üretim tehlikesini en üst düzeye çıkarmıştır. Süreç bu şekilde devam ederse geçen yıl artan ihracat rakamlarımız önümüzdeki dönemlerde ciddi düşüş tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Sanayiciler Finansmana Erişim İçin Zemin Bekliyor

Kâr marjları hızla eriyen işletmelerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak ve üretime devam etmek için kredi eki beklediğini söyleyen Ömer Karadeniz, “Hammadde ve hammaddede dışa bağımlı olan plastik bölümü başta olmak üzere sanayi sektörlerimiz. Üretime ve istihdama devam etmek isteyen, finansmana erişim konusunda zemin bekliyor.Bugün birçok sanayicimiz finansmana erişimde zorluk yaşadığını ve üretemediğini söylüyor. EYT nedeniyle kalifiye iş gücü kaybıyla da karşı karşıya kalan, EYT’ye başvuran çalışanlarına yapacakları ödemelerde KGF’nin maliyet ve kurallarının esas alınmaması nedeniyle belirsizlik ve önünü görememe durumu .

Rekabet Gücünün Sürdürülmesi İçin Yeni Yatırımlar Gereklidir

Üretime ve sanayiye yapılan yatırımların ülke ekonomisini ayakta tutacak en büyük etken olduğunu belirten Ömer Karadeniz, “Enerji maliyetlerindeki artıştan önemli ölçüde etkilenen üreticilerimiz üretememe ve yatırım yapamama sıkıntısı yaşıyor. Yatırım yapılmadığı için hammaddenin yetersiz kaldığı bir sektörde üretim yapamayan sanayici rekabet edemez hale gelmiştir. Bugün üretime devam etmek ve yatırım yapmak isteyen birçok sanayici hala finansmana ulaşamıyor. Son yıllarda ihracatta artış gösteren sektörümüz, finansmana erişimde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta potansiyelini gerçekleştirememiştir. Dışa bağımlılıktan kurtulmak, daha çok üretmek ve yatırım yapmak isteyen sanayicimize finansman imkânı sağlanmazsa ihracatımız da olumsuz etkilenecektir.”

Finansmana Erişim Fikrini Tüm Kurumlara İletiyoruz

PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu çatı kuruluşu olarak finansmana erişim güçlüğünü birçok kuruma aktardıklarını belirten Ömer Karadeniz, “Sanayicilerimizin yaşadığı bu önemli mağduriyeti bir daha yaşamamak adına tüm üst düzey kurumlarımıza iletiyoruz. daha da kötü sonuçlarla karşı karşıya kalır. Geçtiğimiz hafta TİM Liderimiz Sayın Mustafa Gültepe, İKMİB Liderimiz Sayın Adil Pelister, İDDMİB Liderimiz Sayın Çetin Tecdelioğlu ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman İşleri İhracatçıları Birliği Liderimiz Sayın Erkan Özkan’a çeşitli ziyaretlerde bulunduk ve Türkiye’yi konuştuk. sanayicilerimizin mağduriyetleri birer birer. . Ortak problemler üzerinden ne tür analiz yolları üretebileceğimiz üzerine tartışmalar yaptık. İhracatçı Birlikleri Liderlerimizden bu toplantıların ve ortak çalışmalarımızın bundan sonra da devam edeceğinin sözünü aldık. Bu vesileyle Liderlerimize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak her zaman söylediğimiz gibi ‘Birlik güçtür’ düşüncesiyle ne kadar birlik olursak sektörümüz o kadar güçlü olacaktır. Yeter ki bir olalım” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu