Ekonomi

Devlet desteğiyle yılda 5 bin ana arı üretip tanesini 300 liraya tüm ülkeye sattı.

– Devletten aldığı destekle yılda 5 bin ana arı üretip bütün ülkeye sattı: Tanesi 300 lira.

KIRIKKALE – Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde devletten yüzde 70 hibe alarak yılda 5 bin ana arı üreten Aydın Payar, bunları 300 liraya tüm ülkeye satıyor.

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesindeki Kılıçlar Bal Ormanı’nda arıcılık yapan Aydın Payar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün KOP projesinden yararlanarak yüzde 70 hibe ile ana arı üretimine başladı. Yılda 5 bin ana arı üreten Payar, sayısını 300 liraya tüm ülkeye satıyor. Ürettiği arıları Türkiye’nin farklı illerine kargo ile gönderdiğini belirten Aydın Payar, “Kraliçe arı kovana hakimdir. Komutan kraliçedir. Komutan kraliçedir. Bin tane ana arımız var. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yüzde 70 hibe aldık. Bin civarında ana arı üretip Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderiyoruz” dedi.

“Çalışmak çok zor”

Üretilen kraliçe arının soğuk hava koşullarına da dayanıklı olduğunu belirten Payar, “Ürettiğimiz kraliçe arının cinsi ‘Befa’dır. Soğuğa ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.Çok sakin ve oldukça verimli bir ırktır.Türkiye’de sadece 4-5 adet üremektedir.Üsteliğini yurt dışından getirdik.Türkiye’nin her yerine günde 300 adet kargo göndermekteyiz.Fiyatı Ana arı 300 TL. İşçiliği çok fazla. Zor, günde 10 defa bakmak gerekiyor. 500 arıya tek başıma bakıyorum ama ana arıya bakmak zor” diye konuştu. söz konusu.

“Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz”

2 kişisi ile birlikte yetiştirdiği arılarla ilgilendiğini belirten Payar, “Özel üretim kutu kafesler var. İçine bal ve pudra şekeri ile yapılan hamur şeklinde kekler koyuyoruz. Ana arı ve 6- Başka bir kompartımanda 7 personel arı var. Dünyanın her yerine gönderiyoruz” dedi.

haber-turgutlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu