Haber

Aliyev: “Karabağ’da yaşayan ve yaşamak isteyenlerle konuşmaya hazırız”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ’da yaşayan ve yaşamak isteyen Ermenilerle hak ve güvenlikleri konularını görüşmeye hazır olduklarını, bu sürecin de başlatıldığını söyledi.

Aliyev, Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Paydaşlığı Özel Temsilcisi Dirk Schuebel liderliğindeki AB yetkilileri ve Doğu İştirakine üye birtakım ülke temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Görüşmede, Azerbaycan’ın Doğu Ortaklığını üye ülkeler arasındaki iş birliğinden ziyade Avrupa Birliği ile iş birliğini güçlendirmek için ek bir fırsat olarak değerlendirdiğini belirten Aliyev, yeni jeopolitik koşullar nedeniyle mevcut mekanizmaları yeniden ele almak gerektiğini dile getirdi.

AB heyetinin Bakü’den evvel Erivan’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Aliyev, Ermeni idaresinin “Barış istiyoruz.” sözlerinin manipülasyon olduğunu vurguladı. Aliyev, şöyle devam etti:

“Çünkü nitekim barış isteselerdi teklifimize karşılık verirlerdi. Savaşın bitiminden çabucak sonra bir barış muahedesi için müzakerelere başlamayı teklif eden bizdik. Toprağı yıllardır işgal altında olan bir ülkenin zorla adaleti tesis etmesi, düşmanı yendikten sonra barış teklif etmesi dünya tarihinde nadirdir. Topraklarımızın Ermenistan tarafından yakılıp yıkılmasına, Azerbaycanlıların çektiği acılara karşın biz barış teklif ettik. Beş husustan oluşan bir barış metni önerdik. Bağların normalleşmesinin temelini belirlemeye çalışan bizdik. Ermenistan bu sürecin birinci etabında çok tereddütlüydü. Artık barıştan bahsediyorlar ancak bizler barışın onlar için ne manaya geldiğini anlamıyoruz.”

Aliyev, Ermenistan yönetiminden yapılan açıklamaların çelişkili olduğuna dikkati çekerek, “İki yolumuz olmalı, Azerbaycan-Ermeni münasebetlerinin olağanlaşma süreci ve ayrıyeten Azerbaycan ve Karabağ’daki Ermeni azınlığı hak ve güvenlik açısından ilgilendiren konular.” dedi.

Erivan yönetiminin, Karabağ’daki Ermeni azınlığı ilgilendiren sorunları barış muahedesi görüşmelerine çekmek istediğini anlatan Aliyev, “Bu imkansız. Buna razı olmayacağız. Bu nedenle, Ermeni hükümetinin gündemiyle ilgili tamamen net bir pozisyonuna ihtiyacımız var. Geçenlerde ‘Onlar barış istiyorsa biz de barış isteriz.’ dedim. Barış istemiyorlarsa, bu onların tercihi. 30 yıldır barışımız olmadı ve Ermenistan bunun nasıl bittiğini unutmamalı.” diye konuştu.

Karabağ’daki Ermenilerin hak ve güvenliğini Erivan ile konuşmayacaklarını ifade eden Aliyev, şunları kaydetti:

“Bunu Karabağ’da yaşayan Ermenilerle konuşmaya hazırız ancak ceplerinde Moskova’nın gönderdiği ve Rus halkından çaldığı milyarlarca parası olan Vardanyan gibilerle değil. Moskova’dan oraya çok net bir gündemle gönderildi. Karabağ’da yaşayan ve orada yaşamak isteyen insanlarla konuşmaya hazırız. Biz buna hazırız. Bu arada bu süreç başladı. Bazı ülkelerden yani dışarıdan müdahale olmasaydı, o süreci durdurmak için bir girişimde bulunulmasaydı, o zaman süreç daha dinamik olabilirdi diye düşünüyorum.”

Aliyev, Karabağ’daki Ermenilerle görüşme sürecinde, Azerbaycan’a dayanak vereceğini düşündüğü AB, ABD ve Rusya ortasında fikir birliğinin olması gerektiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu