Teknoloji

Çinliler Almanya’yı ele geçirdi! Elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor

Çin’de, sürdürülebilir ulaşımdaki önemli dönüşümün bir parçası olarak elektrikli araç satışlarında gözle görülür bir artış görülüyor.

Ayrıca birçok Çinli marka da diğer otomobil üreticilerini zorlayarak Avrupa’da satış yapmaya başladı.

Otomobil danışmanlığı şirketi Inovev’e göre 2023’te Avrupa’da satılan yeni elektrikli araçların yüzde 8’i Çin markaları tarafından üretildi; Bu oran geçen yıl yüzde 6, 2021’de ise yüzde 4 oldu.

Almanlardan Çin eylemi

Çin ile yaşanan yoğun rekabet baskısı altında Alman otomobil üreticileri elektrikli araçlara geçişlerini hızlandırdı ve elektrikli araç start-up’ı Xpeng gibi şirketlerle ortaklıklar kurmaya başladı.

Xpeng Yönetim Kurulu Başkanı Brian Gu, Münih’teki IAA otomobil fuarında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bu muhtemelen Alman otomobil üreticileri için en karanlık an, ancak aynı zamanda onların IAA’da değişim konusunda en güçlü kararlılıklarını da hissediyorum.

mercedes

Xpeng yakın zamanda Volkswagen ile Çin’de iki yeni modelin ortak üretimi için bir anlaşma imzaladı.

LeapMotor gibi diğerleri, küresel satışları artırmak ve Çin’in son derece rekabetçi ve güçlenen iç pazarında hayatta kalmalarına yardımcı olmak için ortaklıklar arıyor.

Ancak satışları daha da artırmak için Çin üretim klişeleri, ithalat maliyetleri ve daha az gelişmiş bir elektrikli araç pazarı gibi engellerin aşılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu