Haber

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Avrupa Birliği ve vize serbestliğine ilişkin açıklama

FLAŞ HABER:AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından son dakika açıklamaları yapıyor.

Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

12 Eylül’ün 43. yıl dönümüne değinen Çelik, şunları söyledi: Hukukun dışında vatanseverlik yoktur, her darbe vatana ihanettir.

Her darbe büyük bir kötülüğe neden oldu.

Kılıçdağlı, seçim sonuçlarını kabul etmeyen tavrını sürdürmeye çalışıyor. 20 Temmuz’da ne oldu? Türkiye Cumhuriyeti hükümeti o gün kanunun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak darbeye karşı çok önemli tedbirler aldı. O günden bu yana Kılıçdaroğlu’na kanun çerçevesinde alınan tedbirlere sivil darbe diyerek 15 Temmuz’u bahane etmeye devam ediyorlar.

TAHIL KORİDORUNUN ANALİZİNİ ARAYIN

“Dünyanın karşı karşıya olduğu bu savaş durumunun tüm dünya sistemini etkilediği görüldü. Herkesin savaşla ilgili senaryoları var ama barışta ısrar edenlerin Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Türkiye olduğu görülüyor. Cumhurbaşkanımızın girişimleri devam ediyor. 17 Temmuz’da sona eren Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yenilenmesi. Rusya ve Ukrayna’nın alternatif sunumları vardı. Ancak biz Karadeniz’in çatışmaya girmesini istemiyoruz. Bu sürecin BM ile birlikte yürütülmesi gerektiğini kabul ediyoruz. Batı’nın masaya dönmesi yönünde beklentilerimiz var. Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bu diplomasinin bu krizin çözümü açısından değerli olduğunu biliyoruz. Bunu bir kez daha görüyoruz. 1 milyon ton Rus tahılının Afrika ülkelerine gönderileceği gerçeği ise ortada. insanlık için çok değerli. Rusya-Türkiye-Katar işbirliği de burada çok değerli.Birleşmiş Milletler’in girişimiyle oluşturulan tahıl koridoru anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi gerekiyor.BM aracılığıyla müzakere Türkiye’nindir. temel konumunu oluşturmaktadır.

HİNDİSTAN’DA G-20 ZİRVESİ

“Afrika Birliği’nin G-20 zirvesine kabulü çok değerli. Deklarasyonda Ukrayna savaşını sonlandıracak bir girişimin yer alması da umut verici. Türkiye’nin öncülük ettiği pek çok şey zirve deklarasyonunda yer aldı. Bakanlar Zirvesi’nde sonuç ama Liderler Zirvesi’nde sonuç çıktı” “Bu konuda bir deklarasyon yayınlanması önemli. Nihai deklarasyonda İstanbul Anlaşması’nın yer alması değerliydi.”

KUTSAL KİTAPLARA SALDIRI KONUSU

“Kutsal kitaplara yönelik saldırılar dünyada faşist bir dalga haline geldi. Gelişmiş ülkeler buna karşı önlem geliştiremiyor. Nefret suçlarının oldukça yaygınlaştığı bir durum ortaya çıkıyor. Buna karşı gerekli tüm tepkileri ortaya koyuyoruz.”

AK PARTİ’DEN AVRUPA BİRLİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA

“Seçim sonrasında Türkiye-AB ilişkileri son dönemde olumlu bir seyir izledi. Vize serbestisi üzerinde çalışılıyor. Bu konuda vize serbestisi ve gümrük birliği öne çıkıyor. Dünya bu kadar istikrarsızlaşırken, dünyada bu kadar kaotik gelişmeler yaşanıyor” Türkiye-Avrupa Birliği yakınlaşması çok değerli olacaktır.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu