Haber

ABD: Masum insanların ve hastaların hedef alındığı hastanelerde çatışma görmek istemiyoruz

Sullivan, CBS Haber televizyon istasyonu “Milletin Yüzüne BakınPrograma konuk oldu.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan şunları söyledi: 7 Ekim öncesine (Gazze’deki olayların başladığı döneme) dönemeyiz. “Bu aynı zamanda Hamas için de geçerli, İsrail için bir tehdit olmaya devam edemez,” diyerek, “Hamas sözcüsü İsrail’in yok edilene kadar 7 Ekim’i tekrarlamak istediklerini söyledi.”söz konusu.

Sullivan ise İsrail’in Hamas’a karşı faaliyetlerini sürdüreceğini ve Filistin’deki yönetim konusunda 7 Ekim öncesi döneme dönüşün olmayacağını ifade etti.

Sullivan, “Gelecekteki hükümetlerinin nasıl olacağına karar vermek eninde sonunda Filistinlilere kalacak veya verilmeli. Bu, Batı Şeria ile Gazze Şeridi’nin yeniden birleşmesini de içermelidir.”dedi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan “ABD, masum insanların ve hastaların hedef olduğu hastanelerde çatışma görmek istemiyor ve bu konuda İsrail Savunma Kuvvetleri ile istişarede bulunduk.”açıklamayı yaptı.

Hamas’ın esir tuttuğu kişilere de değinen Sullivan, ABD ve diğer rehinelerin güvenli bir şekilde çıkışını sağlamak için aktif olarak çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken şunları söyledi: ” Şu ana kadar çok sayıda Filistinli öldürüldü, son birkaç hafta içinde çok fazla (sivil) zarar meydana geldi. Onların zarar görmesini önlemek ve insani yardım dağıtımını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu