Haber

93 Yaşındaki Eski Bakan Necmettin Cevheri Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti

Şanlıurfa doğumlu, başbakan yardımcılığı, Adalet, Tarım ve Turizm bakanlığı görevlerinde bulunan 93 yaşındaki Necmettin Cevheri vefat etti.

Necmettin Cevheri’nin yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü İnanç Hastanesi’nde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında, “Tarım, Adalet ve Turizm Bakanlıklarında görev yapan eski Şanlıurfa Milletvekili Necmettin Cevheri’nin vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. ülkemizin önemli devlet adamlarından ve siyasetçilerinden biridir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm yakınlarına ve Şanlıurfalı hemşerilerimize başsağlığı diliyorum. “Mekanı cennet olsun, derecesi yüksek olsun” dedi.

Cevheri, 2023 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesinde Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Necmettin Cevheri kimdir?

Necmettin Cevheri, 1930 yılında Şanlurfa’da doğdu. 1965 yılında siyasete giren ve Süleyman Demirel’le uzun yıllar birlikte çalışan Cevheri, 30 yıl boyunca TBMM’de milletvekili olarak görev yaptı.

Başbakan Yardımcılığının yanı sıra Turizm, Adalet, Tarım ve Devlet Bakanlıkları da yapan 92 yaşındaki Cevheri, Tansu Çiller hükümetlerinde de bakan olarak görev yaptı.

Necmettin Cevheri’nin Güneydoğu ve Şanlıurfa’nın köklü bir ailesinden olan babası Hacı Ömer Cevheri, Kurtuluş Savaşı’nda Urfa’nın düşman işgalinden kurtarılmasında değerli rol oynamış ve Kırmızı Kurdele İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Necmettin Cevheri’nin oğlu İbrahim Cevher Cevheri ve yeğeni Sabahattin Cevheri de milletvekiliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu