İş

Ultium Cells çalışanları yeni iş sözleşmesini onayladı

General Motors ve LG Energy Solution ortak girişimi olan Ultium Cells LLC’de çalışan işçiler yeni bir iş sözleşmesini onaylamak üzere oy kullandı. Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) Pazartesi günü yaptığı açıklamada oyların %98 gibi ezici bir çoğunluğunun anlaşmayı desteklediğini duyurdu. Yeni sözleşme, birçok çalışan için önümüzdeki üç yıl içinde %30’luk önemli bir ücret artışının yanı sıra 3.000 dolarlık bir onaylama ikramiyesi sağlayacak.

General Motors için elektrikli araç (EV) bataryalarının üretiminde çok önemli bir yere sahip olan Lordstown, Ohio batarya fabrikası, EV üretimine geçiş yoğunlaştıkça UAW’nin dikkatini çekiyordu. UAW, Ultium’da yeni onaylanan sözleşmenin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki batarya tesislerinde gelecekteki iş sözleşmeleri için bir ölçüt oluşturacağına ve potansiyel olarak daha geniş EV sektöründeki standartları etkileyeceğine inanıyor.

Bu işgücü gelişmesi Ultium Cells için önemli bir değişim dönemini takip ediyor. Faaliyetlerine 2021 yılında başlayan tesis başlangıçta sendikasızdı. Ancak, işgücü 2022’nin sonuna doğru UAW’ye katılmak için oy kullandı. Sendikalaşma yönündeki bu hareket, Ultium üretim çalışanları için önemli bir ücret artışı vaat eden bir sözleşmeyle sonuçlandı. Ekim 2027 itibariyle, bu işçiler için saatlik ücret 35 dolara ulaşacak ve sendikaya katılmadan önceki kazançlarına göre %112’lik bir artışa işaret edecek.

Bu sözleşmenin onaylanması, UAW ve Ultium Cells için önemli bir dönüm noktasıdır ve gelişmekte olan elektrikli araç endüstrisinde çalışma ilişkileri için yeni bir standart oluşturmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

nizip-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu