Haber

Tayvan’ın Türkiye’deki Deprem Yardımı Değerlendirildi

6 Şubat depreminde çeşitli yardımlarda bulunan Tayvan’ın “Depremden Etkilenen Yerel İşletmeleri Erken İyileştirme Projesi” sonuçları Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ev sahipliğinde gerçekleştirilen proje final toplantısına Tayvan Ankara Ekonomi ve Kültür Temsilcisi Volkan Chih-Yang Huan, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, AFAD Müdürü İshak Cindioğlu, ESOB lideri Ziya Duranay katıldı.

İhtiyaç Sahibi İnsanlar ve Tayvan Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Fonu tarafından hayata geçirilen “Türkiye’de Depremden Etkilenen Yerel İşletmeleri Erken İyileştirme Projesi”nin final toplantısında konuşan Tayvan Ankara Ekonomi ve Kültür Temsilcisi Volkan Chih-Yang Huan, “Tayvanlılar 1999 yılındaki yıkıcı depremden zarar gördük. Türkiye’nin yardımlarını unutmadık. Türkiye, Tayvan’a ilk yardım gruplarını gönderen ülkelerden biridir. Bu dostluk ve zamanında verilen destek Tayvan halkının gönlünde her zaman canlı tutulmaktadır. Bu nedenle, Türkiye’de yaşanan yıkıcı depremde de aynı hassasiyetle yardıma koştular.Tayvan Hükümeti’nin 2 milyon dolarlık yardımına ek olarak sivil toplum kuruluşları da 41 milyon dolar yardımda bulundu.Şubat ayında depremin hemen ardından biz de yardıma koştuk. Kurtarma ekibimiz, 400 ton yardım malzemesi, 133 kişilik arama kurtarma ekibi ve 5 arama kurtarma köpeğimizle sahada ne yazık ki büyük bir yıkım, acı ve gözyaşıyla karşılaştık. Türkiye Tayvan olarak, Türkiye’yi derinden etkileyen depremlerin ardından merkezi yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak birçok projeyi hayata geçirdik. Küçük esnafa yönelik geri ödemesiz hibe projeleriyle esnafımızı destekledik” dedi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay ise konuşmasında, “Depremin ilk saatlerinden itibaren bölgedeydiler ve gelen yardımların koordine edilmesi için büyük çaba harcadılar. İlk günlerden itibaren biz de çalıştık. Esnafımızın ticari hayata başlayabilmesi için konteyner çarşıları inşa edip hizmete sokmak konusunda yoğun çaba harcadık, “Canla başla çalıştık. Bu süreçte bize destek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu