Haber

Son dakika! YÖK: Üniversiteler 20 Şubat’ta uzaktan eğitime başlayacak, hibrit seçenek Nisan’da değerlendirilecek

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 10 ilimizde büyük yıkım yaşanmış ve üniversitelerde eğitime uzaktan devam etme kararı alınmıştır.

HİBRİT SEÇENEĞİ NİSAN AYINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Bugün kameraların karşısına geçen YÖK Başkanı Erol Özvar, son gelişmeleri aktardı. Özvar, “11 ilde yapılan ön incelemeler sonucunda birçok yerleşkemizde yıkılan bina olmadığı görüldü. Ancak ağır hasarlı birkaç binamız var. Bunda kampüslerimiz değerli bir rol oynadı. Bahar yarıyılı 20 Şubat’ta uzaktan eğitimle başlanabilir, Nisan ayının başlamasının prestijiyle yüz yüze eğitim de mevcuttur.” Hibrit seçenek daha pahalı olacak. Yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlardaki öğrenciler eğitimlerine yüz yüze devam edeceklerdir. Başvurulan programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabilirler.” dedi.

“KAYIT KOLAYLIĞI GELİŞTİRİLMİŞTİR”

Özvar, alınan diğer kararları şu şekilde açıkladı:

  • Depremden etkilenen illerdeki bazı üniversitelerimiz ile bazı üniversiteler eşleştirilerek ortak çalışmalar yapılmıştır. Sütçü İmam Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi arasında maçlar yapıldı. Depremden etkilenen üniversitelere destek olacak.
  • Özel öğrencilikle ilgili de kararlar aldık. Öğrenimlerine devam edecek öğrenciler birinci derece yakınlarının bulunduğu illerde eğitim alabilecek. Öğrenim ücreti alınmayacaktır. Öğrencilerimiz çok etkilendi.
  • Kayıt dondurma daha kolay hale getirildi. Bahar döneminde başvuranların kayıtlarının dondurulmasına ve bu sürenin azami toplama süresinden düşülmemesine karar verildi.
  • Vakıf yükseköğretim kurumlarımızda birinci dereceden etkilenen öğrencilerin ücretlerinin güz döneminde alınması tavsiye edilir.
  • 6 Şubat ve sonrasına ait bütünleme sınavları ve tez sınavları belirlenmek üzere ileri bir tarihe ertelenmiştir. Nisan ayı itibariyle gerekli düzenlemeler gözden geçirilecek. Yüz yüze eğitim seçeneği pahalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu