Haber

Son dakika: Görüntüler servis edildi! Cumhurbaşkanı Erdoğan harekat emrini böyle verdi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan bölgelere gece yarısı “Pençe-Kılıç Hava Harekatı”nın yapıldığını açıkladı. Operasyon sonrası yapılan açıklamada, terör amaçlarının tam isabetle vurulduğu duyuruldu.

EMRİ UÇAKTA VERDİ

Harekat buyruğunun ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Endonezya dönüşü uçakta şahsen Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a verildiği öğrenildi. Erdoğan’ın Akar’dan operasyona ilişkin bilgileri aldığı ve emri verdi anlar ise servis edildi. Görüntülerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Akar’ın evraklar göstererek anlattığı ayrıntıları dinliyor. Kelam konusu dokümanların üzerinin kapatılması da dikkat çekti.

BAKAN AKAR HAREKATI KOMUTA MERKEZİNDEN YÖNETTİ

Talimatın akabinde Bakan Hulusi Akar dün gece Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geldi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne indi. Hava Kuvvetleri Kurmay Lideri Korgeneral Rafet Dalkıran’dan harekata ilişkin brifing alan Akar’ın “Şu andan itibaren Pençe Kılıç Harekatı’nı başlatıyoruz” talimatının akabinde uçaklar üslerinden havalandı.

SAVAŞ UÇAKLARI DİYARBAKIR’DAN HAVALANDI

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan savaş uçakları Kandil, Ayn Dagne, Tel Rıfat ve etrafı, Minnig Havalimanı, Derbesiye, Malikiye, Ayn El Arab (Kobani) ve etrafı, Karaçok Dağı, Süleymaniye, Ayn İsa, Sincari ve Maranez bölgeleri ateş altına alınırken, karadan da topçu atışlarıyla dayanak verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu