Haber

Nepal depreminde ölü sayısı 128’e yükseldi

KATHMANDU, 4 Kasım (Xinhua) — Batı Nepal’de sığ derinlikte meydana gelen şiddetli depremde kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısı 128’e yükseldi.

Nepal Polis Sözcüsü Kuber Kadayat, cumartesi günü Xinhua’ya yaptığı açıklamada, Cuma gecesi yerel saatle 23.47’de batı Nepal’deki Jajarkot ve Rukum Batı bölgelerini vuran 6,4 büyüklüğündeki depremde 128 kişinin öldüğünü, 140 kişinin de yaralandığını söyledi.

Sözcü, depremin neden olduğu heyelan nedeniyle köprülerin hasar görmesi ve yolların kapanması nedeniyle kurtarma ekiplerinin bazı bölgelere ulaşmakta zorluk çektiğini belirtti.

Nepal Ulusal Deprem İzleme ve Araştırma Merkezi’nden Lok Bijay Adhikari, depremin yerin 10-15 kilometre derinliğinde meydana geldiğini ve cumartesi sabah saatlerine kadar büyüklüğü 4,0’ın üzerinde 4 artçı sarsıntının tespit edildiğini duyurdu.

Yetkili, “Artçı sarsıntılar devam ediyor” diye ekledi.

Nepal hükümeti, depremde yaralananların kurtarılması ve tedavisine odaklanıyor.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Narayan Prasad Bhattarai, Xinhua’ya yaptığı açıklamada, “Yaralıların kurtarılması ve tedavisi birinci önceliğimizdir” dedi.

Bhattarai, Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal’ın cumartesi sabahı sağlık çalışanlarıyla birlikte deprem bölgesine gittiğini ve kurtarma çalışmaları için helikopterlerin devreye alındığını belirtti.

Bhattarai, “Kurtarma çalışmalarına odaklandığımız için hasarlı evleri ve altyapı tesislerini henüz tespit edemedik. Şu ana kadar diğer bölgelerden herhangi bir can kaybı bildirilmedi.”

Ekim ayında Nepal’in iç kesimindeki Dhading bölgesinde biri 6,1 olmak üzere büyüklüğü 4,0’ın üzerinde üç deprem meydana geldi.

Dağlık ülkede 2015 yılında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 9 bin kişi hayatını kaybetmiş, yarım milyondan fazla ev hasar görmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu