Haber

Naziler ‘sevda şarkısını’ propaganda şarkısı yaptı

ALMANYA – Almanya’nın kuzeyinde bulunan Sylt adasında, zenginlerin uğrak yeri olan bir restoranda, bir grubun yabancı düşmanı ve ırkçı sloganlar atmasıyla L’Amour Tourjours şarkısı gündeme oturdu. Aslında bir sevda şarkısı olan şarkının melodisi eşliğinde dans eden grup, “Almanya Almanlarındır, yabancılar dışarı (Deutschland den Deutschen, Ausländer raus)” sloganı atıyordu. Skandal, slogan anını kaydeden videonun sosyal medyada yayınlanmasıyla ortaya çıktı ve bütün ülkede büyük bir tepki dalgası oluştu. Özellikle de bu ‘tuzları kuru’ zenginlerin yabancı düşmanı ve ırkçı tutumları, siyaset çevresinde büyük tepkiyle karşılandı.

ŞARKININ SAHİBİ D’AGOSTİNO: BENİM ŞARKIM SEVDA ŞARKISI

Eşliğinde yabancı düşmanı ve ırkçı slogan atılan L’Amour Toujours, herhangi sıradan bir şarkı değil. 2001’de tekli olarak yayınlanan ve partilerin, eğlencelerin vazgeçilmezi haline gelen şarkı, İtalyan DJ Gigi D’Agostino’ya ait. Tekli şarkı, şimdiye kadar 750 bin adet satılmış, YouTube’de 450 milyon kez, Spotify’da 410 milyon kez dinlenmiş. Şarkının melodisi, geçmiş yıllarda da Naziler tarafından propaganda aracı olarak kullanılmıştı. Son bir yıl içinde ise yeniden ‘keşfedilmiş’ olarak Naziler tarafından sıkça kullanılıyor.

Sylt adasındaki skandalın ardından Alman medyası, şarkının bestecisi ve söz yazarı D’Agostino’nun konu hakkında görüşünü yayınladı. Bunlardan Der Spiegel’in sorularını yazılı olarak yanıtlayan 57 yaşındaki D’Agostino, Sylt’teki olaydan haberi olmadığını bildirdi, “Ruh sağlığımı korumak için hiçbir sosyal medya kullanmıyorum” dedi. Sanatçı, olay hakkında yorum yapmadı, sadece şarkısının içeriğine değindi.

D’Agostino, Türkçeye ‘Sonsuz Sevgi’ olarak çevrilen şarkı hakkında, “Benim şarkım, harika, yoğun ve büyük duygu, sevgiyi ifade ediyor. Ben şarkıyı eşime, aileme, müziğe ve dansa sevgimi dile getirmek için yazdım. Tek içeriği budur” dedi.

SON BİR YILDIR PROGANDA OLARAK KULLANILIYOR

Ne yazık ki D’Agostino’nun sevda şarkısı, Alman Nazilerin propaganda şarkısına dönüşmüş bulunuyor. Alman medyası, şarkının son bir yıldır artarak ülkenin birçok yerinde Nazilerin etkinliklerinde çalındığını yazdı. Geçtiğimiz aylarda Mecklenburg – Vorpommern ile Bavyera eyaletlerinin farklı kentlerinde şarkı çalınmış.

Sylt adasındaki olaydan birkaç gün önce Aşağı Saksonya eylatinin Löningen kentinde bir atıcılar kulübünün etkinliğinde çalınmıştı. Nazilerin sloganları eşliğinde şarkı başta TikTok ile Instagram olmak üzere sosyal medyada da yayınlanıyor.

CUMHURBAŞKANI STEİNMEİR: AŞIRI SAĞ TOPLUMUN ORTA KESİME ULAŞMIŞ

Sylt adasındaki olayın aşırı sağ sebebiyle kaygıları ve huzursuzluğu artırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, aşırı sağın sadece toplumun alt kesiminde değil, orta kesiminde de yer bulduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi’nden Federal Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ise, “Faşist slogan atanlar, insanları dışlayanlar, toplumu bir arada tutan bağa saldırıyorlar” dedi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Başkanı Friedrich Merz, “Bu insanların kafalarından neler geçiyor? Bu durum alkolün etkisiyle açıklanacak bir şey değil” görüşünü ifade etti.

‘AŞIRI SAĞI ÖRGÜTLEYEN ORTA VE ÜST KESİM’

Bielefeld Üniversitesi bünyesindeki Şiddet ve İhtilaf Araştırma Enstitüsü’nün araştırmasının bulgularına göre, aşırı sağı örgütleyen ve güçlendiren toplumun orta ve üst kesimi.

Protestan Haber Ajansı’na (epd) konuşan enstitü başkanı Andreas Zick, aşırı sağı toplumun orta ve üst kesiminin taşıdığını söyledi. Bu iki kesimin ekonomik olarak bir tehdit altında bulunmadığını belirten Zick, bunların propaganda ve komplo teorileriyle aşırı sağı örgütleyip güçlendirdiklerini belirtti. Zick, 2023’te yaptıkları araştırmanın, yüzde 6 oranında üst kesimin ırkçı ve sosyal darvinist olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Bu kesimin, doğada olduğu gibi toplumda da güçlü olanların hayatta kaldığına, Alman ulusunun da diğer uluslardan üstün olduğuna inandıklarını ifade etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu