Haber

Murat Boz, Diyanet’in ‘Evlat Edinilmiş Çocukla Evlenmenin Engeli Yok’ Açıklamasına Tepki Vermedi!

Tüm Türkiye’yi şaşkına çeviren Kahramanmaraş depreminden sonra canımızı yakan en büyük konu tabi ki çocuklar oldu. Afette ailesini kaybeden çok sayıda çocuk için harekete geçildi. Refakatsiz ve kimsesiz çocukların nasıl korunacağı tartışılırken Diyanet İşleri’nden yapılan açıklama gündeme bomba gibi düştü. Murat Boz, Diyanet’in “Evlat edinen ile evlat edinen arasında evlilik sorunu yoktur” açıklamasına sessiz kalmadı.

6 Şubat Pazartesi günü karanlık bir güne uyandık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17 sıralarında meydana gelen deprem birçok ilde etkili oldu.

Aynı gün Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

41 bin kişinin hayatını kaybettiği afet bölgesine yardım eli uzatmak için herkes seferber oldu.

Tabi onca felaketten sonra bizi yakan çocuklar oldu. Bazılarının annesi veya babası, bazılarının ise tüm ailesi enkazda hayatını kaybetti.

Maalesef depremden en çok etkilenen çocuklar ailesiz, refakatsiz kalıyor.

Enkaz altından çıkarılan çocukların ortadan kaybolduğu iddiaları da herkesi şok etti. Kimsesiz çocuklar için etkin bir takip sistemi kurulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Aileler, beyin sarsıntısında ailelerini ve yakınlarını kaybeden çocukları evlat edinmeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından teşvik edilmektedir.

Çalışmaların coşkuyla devam ettiği bu günlerde Diyanet’e ‘Depremlerde çocuk sahiplenilir mi’ sorusu soruldu. Diyanet’in soruya verdiği yanıt adeta boğazımızı düğümledi.

Açıklamada yer alan “Evlat edinen ile evlat edinen arasındaki bu ilişkiden dolayı evliliğe engel bir durum olmadığına göre…” herkesin kanını dondurdu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan ünlü müzisyen şu ifadeleri kullandı:

‘Bizler çocuklarımıza sahip çıkıp kollamamız gerekirken, akıl almaz açıklamalarla sinir uçlarımızla oynanıyor. İnsanın boğazı düğümleniyor. Diyanet’in bu açıklamalarını kabul etmemiz mümkün değil. Depremzedeler hepimize, Türk milletine emanettir, emanete ihanet etmelerine izin vermeyeceğiz. Seni sonuna kadar takip ediyoruz! Evlenmenin bir sakıncası olmadığını söyleyerek din işlerinin akılcı, mantıklı ve vicdansız açıklamalarını reddediyorum. Her bir çocuğumuzun peşine düşeceğiz.’

⚠️ “Türk Medeni Kanunu Madde 129; Evlat edinen ile evlatlık ve çocukları arasında evlilik yasaktır” ⚠️

sarkoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu