Haber

Milli voleybolcu Hande Baladin’e tehdit mesajları atan zanlının tahliyesine karar verildi.

Özden ATİK/ İSTANBUL, Milli voleybolcu Hande Baladin’e tehdit mesajı gönderdiği iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Mustafa Neşeli, “Spor kulübüne giderken arabanı tarayacağım, içine asit atacağım” SOSYAL medya hesabı üzerinden yaptığı “Yüzünüz” adlı kişinin ilk duruşmada tahliyesine karar verildi. Mahkeme, sanığın ruh sağlığı durumunun tespiti amacıyla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde gözlemlenmek üzere ikinci bir yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, hata niteliği nedeniyle belgelerin uzlaştırma bürosuna gönderilmesine karar verdi.

Mustafa Sevinçli, milli voleybolcu Hande Baladin’e, oynadığı takıma ve sponsor firmaya yönelik sosyal medyadan tehdit mesajları paylaşmıştı. Hande Baladin ise, “Kızım dedim orman yolunda yatacağım, spor Kulübüne giderken arabanı tarayacağımı söyledim. Benden şikayetçi olmadı. Benden korkmuyordu. Bunu açıkça, sürekli tehditlerle, tacizlerle, aklınıza ne geliyorsa uyguladım. Ama ben ona saf bir aşık gibi göründüm. Sanki bana her şeyi yaptırabilecek türden bir insanmış gibi. O da bundan yararlandı.”, “Bu kıza yüzüne asit atacağımı söylüyorum, korkmuyor bile. Bu kızdan intikam almadan benim için ölüm yok.”

Savcılık “KADINLARA YÖNELİK TEHDİT” SUÇUNDAN DAVA AÇTI

Bu paylaşımların ardından can güvenliğinden endişe eden Hande Baladin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılık, Mustafa Neşeli’nin “kadınları silahla zincirleme şekilde tehdit etme” hatası nedeniyle 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Tutuklu sanık Mustafa Sevinçli, İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmaya katılmayan Hande Baladin’i avukatı Dilara Sasa temsil etti. Avukat Sasa, müvekkili Baladin’in maç programının yoğunluğu nedeniyle duruşmaya katılmadığını belirtti. Duruşmada tarafların avukatları ile Aile, Sosyal ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da hazır bulundu.

DAVALI’NIN 11 EYLÜL’DE HASTANE RANDEVUSU VAR

Hakim, tutanaklarda sanığın cezaevindeyken müşahede edilmesi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yazı yazıldığını ve hastanenin 11 Eylül 2023 tarihine randevu aldığını kaydetti.

“BİPOLAR’IM” DEDİ VE ONAYLANDI

Kimlik sorgulamasında kamu çalışanı olduğunu ve 30 bin lira maaş aldığını belirten sanık Mustafa Sevinçli, “Sosyal medyada ekranımdaki reklamlardan rahatsız olduğum için şirkete ulaşmaya çalıştım. Firmanın reklam yüzü Hande Baladin, bu reklamların önüne geçmek adına yine kendisine ulaşmaya çalıştım. “Bu süreçte kendimi yakın hissetmeye başladım. Mesajları ben gönderdim” dedi. Sanık Sevinçli ayrıca Hande Baladin ile hiçbir tanışıklığının olmadığını, yüz yüze görüşmediğini, sosyal medyadan yazışmasının olmadığını ancak kendisine özel bir durum yarattığını savundu. Sevinçli, şunları söyledi: Rahatsız olduğu reklamlar nedeniyle bilgilerinin çalınacağından endişe ettiğini ve bu nedenle şirket binasına gittiğini söyleyen Sevinçli, şirket yetkilileri tarafından reddedildiğini söyleyerek, “Ben bipolar hastasıyım” diyerek tahliyesini talep etti. , Yazdıklarıma pişman oldum, şikayetçiden özür diliyorum” dedi.

BALADIN’IN AVUKATI, SANIKIN TUTUKLUĞUNUN DEVAM ETMESİNİ İSTİYOR

Avukat Adnan Mercan, söz konusu eylemin silahlı olmadığını belirterek sanığın tahliyesini talep etti. Şikayetçi Hande Baladin’in avukatı Dilara Sasa, “Davadaki mesajın içeriği incelendiğinde iddianamede yapılan değerlendirmenin doğru olduğuna inanıyoruz. Özellikle sanığın Sağlık Bakanlığı’nda çalışıyor olması” dedi. Mevcut sağlık durumunun tespiti açısından önemli. Bu nedenle ruh sağlığına ilişkin rapor istiyoruz. “Ses kayıtları mevcut, dosyaya sunacağız. Tutukluluğun devamını talep ediyoruz” dedi. Aile Bakanlığı avukatı da sanığın katılma talebinde bulunarak cezalandırılmasını istedi. Duruşma savcısı da sanığın tutukluluğunun devamını talep etti.

RUH SAĞLIĞI RAPORU İSTENİYOR

Aile Bakanlığı’nın duruşmaya katılma talebini kabul eden mahkeme heyeti, sanık Mustafa Neşeli’nin savunmasının alınması ve tutukluluğunda beklenen amacın gerçekleşmesi nedeniyle tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca sanığın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde müşahede altında tutulmak üzere ruh sağlığı durumunun yeniden düzenlenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca suçun ‘kadına yönelik tehdit’ kapsamında olabileceği gerekçesiyle dosyanın Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu