Haber

Malezya Başbakanı: Hiç kimse ülkemizin İsrail’in saldırganlığını kınamasını engelleyemez

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, ülkesinin İsrail’in “saldırganlığını” kınamasını kimsenin engelleyemeyeceğini veya korkutamayacağını belirtti.

Malay Mail sitesinin haberine göre Enver, başkent Kuala Lumpur’daki Axiata Arena Stadyumu’nda yaptığı konuşmada Filistin ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Batı’nın ırklara ve dinlere saygıyı Malezya’dan öğreneceğini belirten Enver, “ABD, Avrupa ve İsrail’den bazı çevrelerin saldırısına uğramaya başladı.”

Enver, ülkesinin İsrail’in Filistin’e yönelik “saldırısını” kınamasını kimsenin engelleyemeyeceğini veya korkutamayacağını belirtti.

Malezya’nın her zaman Filistinlilerin yanında olduğunu vurgulayan Enver, Batılı ülkelerin insan haklarını savunmada “ayrımcı” davrandığını kaydetti.

Enver, “(İsrail’in) saldırganlığı çılgınlık boyutuna ulaştı. Kadınlar ve çocuklar katlediliyor. Okullar, hastaneler bombalanıyor. Batı’nın bahsettiği adalet, insanlık ve demokratik haklar nerede?” dedi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 360’ı çocuk, 1292’si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 39 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

babadaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu