Haber

Maaşlar Artmazsa Enflasyon Yükselmez! Asgari Ücrete Yılda Bir Zam Yapılacağı İddiası ve Yorumlar

Enflasyondaki artışı durdurmanın bir yolu bulundu: ücret artışlarını azaltmak. Yenişafak’ın iddiasına göre ortalama maaş haline gelen asgari ücrete yapılan zam yılda iki değil bir kez yapılırsa enflasyon düşecek. Uzmanlar bu konuda ne yorum yaptı?

Uygulanmaya başlandığı 1974 yılından 1997 yılı sonuna kadar Türkiye’de asgari ücret yılda bir kez artırılmıştır.

Ancak o dönemde ülkedeki çalışan taban fiyatı o kadar yüksek değildi. 1998-2002 ortasında 2001’deki 3 sefer dışında 2 sefer yapıldı. 2007-2015 yılları arasında 2 sefer arttırılmıştır. 2022 yılına kadar yılda bir kez artan asgari ücrete dayalı maaşlar da yılda iki kez zamlanıyor.

Enflasyondaki hızlı artış, maaş artışlarını ilk aylarda etkisiz hale getirirken, 2024 yılından itibaren yıllık zam uygulanacağı öngörülüyordu.

Yenişafak’ta çıkan tartışmaya göre ekonomi yönetimi ‘enflasyonla mücadele tedbirleri’ için maaşları hedef aldı. Asgari fiyata ve dolayısıyla maaşlara yılda iki kez yapılan zamların bir defaya mahsus zamlara dönüşeceği ileri sürülmüştür.

Asgari fiyatta yılda iki kez yapılan artışın enflasyonist etkisi olduğunu ‘keşfeden’ iktisatçıların ‘enflasyonla mücadeleyi aksatmamak’ için ‘yılda bir zam’ teklif ettiği belirtildi. Kullanılan kelimelerin dikkat çeken kısmı şu oldu:

Bu adımın beklenti enflasyonunu da ortadan kaldıracağı öngörülüyor ki bu da piyasada her zaman iş ve hizmetlerde artış olacağı anlamına geliyor.

Eski Merkez Bankası iktisatçısı Prof. Dr. Ali Hakan Kara, paylaştığı iki grafikle artışlar ve satın alma gücü arasındaki bağı gözler önüne serdi.

KKTC eski Ekonomi Bakanı durumu bu şekilde yorumlarken,

Özgür Demirtaş da yıllık artışı bu şekilde değerlendirdi.

Yine ekonomistler yıllık artışın enflasyon üzerindeki etkisini değerlendiriyor.

enflasyonla mücadele,

satın alma gücü,

Erimeye çare olmayacağını belirtti.

Gerçek kaybın daha fazla olduğu da vurgulandı.

Ücretler ve enflasyonla ilgili kara mizah bizi güldürmedi.

Enflasyonun ücretlerle düşeceğini düşünüyor musunuz?

esenler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu