Haber

Kızılay’da ‘gizli ihbar’ kavgası: Erdoğan ailesi Yıldırım ailesine karşı

DUVAR – Türkiye’nin en büyük insani yardım kuruluşu Kızılay’da ‘iktidar mücadelesi’ yaşanıyor. Kavganın taraflarının eski Başbakan Binali Yıldırım’ın ağabeyi İlhami Yıldırım ile şimdiki Kızılay Başkanı Kerem Kınık olduğu iddia edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre 2009 yılında Kızılay Çekmeköy Şube Başkanlığı, 2013-2019 yılları arasında Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı görevlerinde bulunan İlhami Yıldırım, 2019 yılında üçüncü kez Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı’na seçildi.

ERDOĞAN DESTEKLİ KINIK YILDIRIM’I İSTEMİYORDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emine Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan tarafından desteklendiği iddia edilen Kızılay Lideri Kerem Kınık, İstanbul Şubesini tekrar İlhami Yıldırım ve ekibine devretmek istemedi.

Kınık, 2019 yılında Kızılay Teftiş Kurulu Başkanlığı’na, Binali Yıldırım’ın kızı Büşra Bahar Köylübay ve diğer yakınlarının liderliğindeki Kızılay İstanbul Şubesi için ‘gizli’ rapor hazırlattı. Raporda, İlhami Yıldırım’ın üç dönem kuralına uyduğu ancak Kızılay Tüzüğü’ne aykırı olarak şube başkanlığına aday olarak kazandığı belirtildi.

‘YILDIRIM DİREKTİFLERİ DİNLEMİYOR’

Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın da imzasının yer aldığı raporda, Kızılay Genel Merkezi’nden gönderilen iki farklı mektuba rağmen, İlhami Yıldırım’ın 3 Şubat 2019’daki kurultayda aday seçildiği ve Yıldırım’ın Kızılay Merkez direktifleriyle belirlendiği belirtiliyor. ve talimatla olağan dışı bir çalışma ve süreç yürütüldüğü, Genel Müdürlüğün ihbar ve ikazları dikkate almadığı belirtildi. Raporda, İlhami Yıldırım liderliğindeki Kızılay İstanbul Şubesi yönetiminin görevden alınması gerektiği ve bunun için Kızılay Yönetim Kurulu kararı alınacağı belirtildi.

YILDIRIM’IN GRUBU SEÇİLDİ

Yıldırım grubu bu duruma, “İlhami Yıldırım bir dönem Kızılay Çekmeköy Şube, iki dönem Kızılay İstanbul Şube başkanlığı yaptı. Bu nedenle İstanbul Şube Başkanlığı için üç dönem kuralına bağlı kalmaz, yeniden şube başkanı olabilir.” Ancak bu gelişmenin ardından İlhami Yıldırım görevinden alındı ​​ve kongre 28 Nisan 2019’da Kızılay İstanbul Şubesi’nde yeniden düzenlendi. İlhami Yıldırım’ın desteklediği ekip seçimi kazandı ve Mehmet Uğurelli Kızılay İstanbul Şube Başkanı oldu.

KINIK’TAN ‘PARALEL ŞUBE’

Erdoğan ailesinin desteklediği Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Yıldırım ekibinin galibiyetiyle İstanbul’da ‘paralel’ şube kurdu. İstanbul İl Merkez Şube olarak adlandırılan Kızılay şube başkanlığına AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Kadem Ekşi atandı. Tüm ilçe şubeleri İstanbul İl Merkez Şubesine bağlandı ve Kızılay Genel Müdürlüğü tüm iş ve süreçlerini bu şube üzerinden yürütmeye başladı. İlhami Yıldırım ekibinde yer alan Kızılay İstanbul Merkez Şubesi de paralel şube kurulmasıyla yalnızlaştırıldı.

İlhami Yıldırım ve Büşra Bahar Köylübay, İstanbul Merkez Şube’nin deprem bölgesindeki çalışmalarına katılıyor. Kerem Kınık’ın ekibi ise ‘paralel şube’ olarak adlandırılan Kızılay İl Merkez Şubesinde faaliyet gösteriyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu