Ekonomi

Kanada Merkez Bankası faiz oranını yüzde 5’te sabit tuttu

Kanada Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada bankanın parasal sıkılaştırma politikasına devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, politika faizine temel olan gecelik faiz oranının yüzde 5 seviyesinde sabit tutulduğu kaydedildi.

Açıklamada, küresel ekonominin yavaşladığı, siyasi faiz oranlarındaki artışlar ve son dönemde küresel tahvil getirilerindeki yükselişin talep üzerinde baskı oluşturması nedeniyle büyümenin daha da yavaşlamasının beklendiği belirtildi.

İsrail-Filistin çatışması yeni bir jeopolitik belirsizlik kaynağı

Açıklamada, yüksek enflasyonun devam etmesi nedeniyle merkez bankalarının temkinli davranmaya devam ettiği, petrol fiyatlarının temmuz ayında beklenenden yüksek seyrettiği ve İsrail-Filistin çatışmasının yeni bir jeopolitik belirsizlik kaynağı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Kanada’da faiz oranlarındaki artışların ekonomik aktiviteyi azalttığı ve fiyat baskılarını hafiflettiğine dair kanıtların arttığı kaydedilirken, zayıf talep ve yüksek borçlanma maliyetlerinin işletme yatırımları üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, bir takım göstergelerin genel olarak ekonomideki arz ve talebin artık istikrara yaklaştığını gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl zayıf kalmasının ardından 2024 sonlarında ve 2025’te artmasının beklendiği, Kanada ekonomisinin genel olarak bu yıl yüzde 1,2, 2024’te yüzde 0,9 ve 2025’te ise yüzde 2,5 büyümesinin beklendiği belirtildi. kaydedildi.

“Banka, gerekirse politika faizini daha da artırmaya hazır”

Açıklamada, bankanın tercih ettiği çekirdek enflasyon ölçümlerinin bir miktar düşüş eğilimi gösterdiği, enflasyonun önümüzdeki yılın ortasına kadar ortalama yüzde 3,5 civarında seyredip daha sonra 2025’te kademeli olarak yüzde 2’ye gerilemesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, para politikasının harcamaları yumuşattığı ve fiyat baskılarını hafiflettiğine dair daha net işaretler bulunduğuna dikkat çekilerek, “Ancak Yönetim Konseyi fiyat istikrarına yönelik ilerlemenin yavaş olduğundan ve enflasyon risklerinin arttığından endişe duymaktadır ve politikayı artırmaya hazırdır” denildi. gerekirse daha fazla puan verin.” İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, Yönetim Kurulunun çekirdek enflasyonda aşağı yönlü bir ivme görmek istediği ve ekonomide arz-talep arasındaki istikrar, enflasyon beklentileri, fiyat artışı ve kurumsal fiyatlama davranışlarına odaklanmaya devam edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu