Haber

İran ve Mısır Dışişleri Bakanları, Filistinlilerin Gazze’ye zorla göç ettirilmesi politikasına karşı çıkıyor

İran ve Mısır dışişleri bakanları, Filistinlilerin Gazze Şeridi’ne zorla göç ettirilmesi politikasına “kesinlikle” karşı olduklarını açıkladı.

İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri telefonda görüştü.

Toplantıda İran ve Mısır dışişleri bakanları Gazze’deki son durum hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Mısır’ın Gazze’deki mevcut krize ilişkin uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Abdullahiyan, Kahire’nin çatışmayı durdurma ve Gazze halkına insani yardım gönderme çabalarını takdir ettiğini söyledi.

Abdullahian, İran Kızılayı’nın Mısır üzerinden Gazze halkına insani yardım göndermeye hazır olduğunu belirtti.

İsrail’in nihai hedefinin Gazze ve Batı Şeria’da yaşayan insanları Mısır’ın Sina bölgesine ve Ürdün’ün bir bölgesine “zorla göç ettirmek” olduğunu belirten Abdullahiyan, “Aslında Tel Aviv, İsrail’in dışında bir Filistin devleti kurmaya çalışıyor. Filistinlilerin tarihi topraklarını ancak direnişi, “Siyonistlerin (İsrail’in) hayallerinin gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel haline gelmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, İran’ın insani yardımını memnuniyetle karşıladığını belirterek, Filistin meselesine ilişkin İran ve Mısır dahil olmak üzere İslam ülkeleri ve Arap ülkeleri arasında istişare ve koordinasyonun devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Shukri: “Savaşın kapsamının genişletilmesine karşıyız ve Filistin halkının kendi topraklarında kalması gerektiğine inanıyoruz.” söz konusu.

“Filistin halkının öldürülmesinin derhal durdurulması gerektiğinin” altını çizen iki bakan, Filistin’e insani yardım gönderilmesinin önemini vurgulayarak, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin zorunlu göç politikasına kesinlikle karşı olduklarını vurguladı.

haber-erzin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu