Ekonomi

Fed’den UBS’ye 268,5 milyon dolar ceza

Fed’den yapılan açıklamada, Credit Suisse’in 2021 yılında bir yatırım fonu olan Archegos’un temerrüde düşmesi nedeniyle yaklaşık 5,5 milyar dolar zarar ettiği bildirildi.

Credit Suisse’in defalarca uyarılara rağmen Archegos’un oluşturduğu riski yeterince yönetemediğine işaret edilen açıklamada, Fed Yönetim Kurulu’nun Credit Suisse’den karşı taraf kredi risk yönetimi uygulamalarını iyileştirmesini ve bankanın ABD operasyonlarındaki diğer risk yönetimi programlarında uzun süredir devam eden eksiklikleri gidermesini istediği belirtildi.

Açıklamada, Fed’in bu kapsamda UBS’ye 268,5 milyon dolar para cezası verdiği bildirildi.

Fed Yönetim Kurulu’nun İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu ve Bank of England’ın Prudential Regulatory Authority (PRA) tedbirleriyle tedbir aldığına işaret edilerek, Kurul ve PRA tarafından açıklanan cezaların toplamının yaklaşık 387 milyon dolar olduğu kaydedildi.

İngiltere’de mahkum edildi

İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) yapılan açıklamada, PRA’nın, Archegos ile ilgili risk yönetimindeki önemli başarısızlıklar nedeniyle Credit Suisse’e 87 milyon £ para cezası verdiği bildirildi.

Söz konusu miktarın PRA tarafından verilen en yüksek para cezası olduğuna işaret edilen açıklamada, PRA yaptırım soruşturmasının bu kez dört temel PRA kuralını ihlal ettiğinin tespit edildiği vurgulandı.

UBS, Credit Suisse’i satın aldı

Mart ayında ABD’de başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa’da Credit Suisse paniği yaşandı. Credit Suisse bankasının en büyük ortağı olan Saudi National Bank’ın sermayesini artırmayacağını açıklamasının ardından yaşanan gelişmeler bankayı iflasın eşiğine getirdi.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, hükümetin 200 milyar franklık likidite desteğiyle 167 yaşındaki Credit Suisse’i 3 milyar franka satın alacağını açıkladı.

Zürih merkezli UBS, rakibi Credit Suisse’in devlet destekli satın alımını Haziran ayında tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu