Ekonomi

Fed Başkan Yardımcısı erken enflasyon iyimserliği konusunda uyardı

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson Pazartesi günü enflasyonda son dönemde görülen yavaşlama konusunda ihtiyatlı olduğunu ifade ederek bu eğilimin devam edip etmeyeceği konusunda bir sonuca varmak için henüz erken olduğunu belirtti.

New York’ta düzenlenen Mortgage Bankers Association konferansında konuşan Jefferson, Nisan ayı enflasyon verilerinde görülen olumlu işaretlere dikkat çekti ancak enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine sürdürülebilir bir şekilde geri dönüp dönmediğini belirlemek için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Jefferson mevcut para politikasını kısıtlayıcı olarak nitelendirdi ve yıl içinde faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı konusunda tahminde bulunmaktan kaçındı. Jefferson, gösterge faiz oranında yapılacak ayarlamaları değerlendirmeden önce gelen ekonomik verilerin, ekonomik görünümün ve risk dengesinin izlenmesinin önemini vurguladı.

Geçen hafta açıklanan veriler, Nisan ayında tüketici fiyatlarının beklenenden daha yavaş arttığını ve perakende harcamaların değişmediğini göstererek ekonomide potansiyel bir soğumaya işaret etti. Bununla birlikte, önceki üç ayda beklenenden daha yüksek enflasyon değerleri karşısında şaşıran Federal Rezerv politika yapıcıları temkinli hareket ediyor. Faiz indirimine gitmeden önce enflasyonist baskıların %2’lik hedefe doğru kesin olarak aşağı yönlü bir yörüngeye girdiğine dair güvence arıyorlar.

Jefferson ayrıca konut enflasyonu konusundaki ısrarlı soruna dikkat çekerek, konut maliyetlerinin önemli bir bileşeni olan piyasa kiralarının, önemli bir enflasyon ölçütü olan Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi üzerinde gecikmeli bir etkiye sahip olduğunu belirtti.

Salgın sırasında piyasa kiralarındaki önemli artışın mevcut kiralara yansımaya devam ettiğini ve bunun da konut hizmetleri enflasyonunu bir süre daha yüksek seviyelerde tutabileceğini belirtti.

Federal Rezerv’in bir sonraki politika toplantısı 11-12 Haziran tarihlerinde yapılacak. Beklentilerini merkez bankasının politika faizine bağlı sözleşmelere dayandıran piyasa işlemcileri, şu anda Eylül ayına kadar bir faiz indirimi beklemiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu