Haber

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan gençlere uyarı: Türkiye’nin tarihini değiştireceksiniz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer Kilyos’taki CHP Parti Okulu 50. Yıl Gençlik Kampı’nda konuştu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin esaslı bir parti olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi neredeyse 100 yıldır ayakta. Dünyanın en eski, en esaslı partilerinden birisidir. 100 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi niye ayakta? Zira bu partiyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bize çağdaş uygarlığı yakalama ve onu aşma misyonu verdi. Çağdaş uygarlığı aşmak bilgi veyüksek yetenek inşasıyla olur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çıkardığı özel bir maddeyle, üstün yetenekli genç evlatlarımızı o devir yurt dışına gönderdi. Her alandan insanları gönderdi. Onlar, Türkiye’nin çağdaşlaşmasına, üniversitelerde bilgi birikiminin oluşmasına büyük katkılar verdiler” dedi.

“BİZLER EN ZEKİ ÇOCUKLARIMIZI KAYBEDİYORUZ”

Kılıçdaroğlu, “Bugün Çin ile Amerika ortasındaki yarışın, yüksek yetenek inşası yarışı olduğunu sakın unutmayın. Bizler, en zeki çocuklarımızı kaybediyoruz. Onlar geleceklerini demokrasi ve özgürlük olmadığı için yurt dışında arıyorlar. Özgürlüğün ve demokrasinin olmadığı bir yerde ekonomik büyümeyi de, toplumsal büyümeyi de, bilimde gelişmeyi de asla sağlayamazsınız. Farklı düşünmek kadar kıymetli bir şeyin olduğunu asla unutmayın” diye konuştu.

“GELECEĞİ DEMOKRATİK YOLLARLA İNŞA EDECEĞİZ”

CHP’li gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partililerin her birisinin tek tek vazifesi, sağlıklı ve dengeli bir geleceği inşa etmektir. Siz geleceği inşa edeceksiniz. Geleceği, demokratik yollarla inşa edeceğiz. Demokrasiden asla ve asla ödün vermeyeceğiz. Baskı kurabilirler, şiddet uygulayabilirler fakat unutmayın sabırla, umutla sağlıklı ve dengeli adımlarla hoş bir geleceği daima bir arada inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA SİYASET TARİHİNE BIRAKACAĞINIZ HOŞ BİR MİRAS VAR”

Kılıçdaroğlu, yaklaşan seçime dikkat çekerek şunlar söyledi; “Önümüzde seçimler olacak. Sakın ola ki sandığa gitmeyelim demeyeceğiz, dedirtmeyeceğiz. Herkesin kararlılıkla sandığa gitmesini isteyeceğiz. 6.5 milyon genç birinci defa sandığa gidip oy kullanacak. Geçmiş seçimlerde herkes birebir partiye oy verse dahi, 6,5 milyon genç, birinci sefer sandığa gidip, demokrasiden yana oy kullandığında Türkiye’nin tarihini değiştirecek. Dünya siyaset tarihine bırakacağınız hoş bir miras var. Otoriter bir idaresi demokratik tekniklerle sandığa giderek değiştireceksiniz. Dünya siyaset tarihi Türkiye Cumhuriyeti gençlerinin otoriter bir idaresi demokratik yollarla değiştirdiklerini görecek. Tarih bunu yazacak. Tahminen bunun farkında değilsiniz. Kullandığınız oyun altın pahasında olduğunu tahminen bilmiyorsunuz. Fakat sandığa gidip oy kullandığınızda tıkanan bütün demokratik kanalların tekrar açılmasını sağlayan bir güç olarak ortaya çıkacaksınız. Bu sizin için ne kadar pahalı bilmiyorum Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleceği ve bekası için son derece değerli.”

“İŞİNİZİN KOLAY OLMADIĞINI BİLİYORUM”

Sözcü’de yer alan habere nazaran Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti; “Seçimler tahminen üniversitelerin açık olduğu bir periyotta olacak. Hasebiyle öğrenciler ikametlerinin bulunduğu yerle tahsil gördükleri kentler ortasında fark olabilir. Burada size daha büyük misyon düşüyor. O gençlerin sandığa gidip oy kullanmalarını sağlamanın yolunu ve metodunu bulacaksınız. Gerekirse biz hepimiz, CHP olarak seferber olacağız. Ya kayıtları aldıracağız sandığa götüreceğiz yahut göndereceğiz, gidip oy kullanacaklar. Türkiye’nin bugünkü şartlarında işinizin kolay olmadığını biliyorum. Ancak kıymetli olan kolayı başarmak değil, zoru başarmaktır. Zoru başararak tarihe not düşmektir. O vakit bunun bir manası oluyor. Cumhuriyet Halk Partili olmak o açıdan sıradan bir olay değildir. Şayet bu kimliği üstlendiyseniz, bu kimliğin gereğini yapacaksınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu