Haber

Çandar: Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamaması Kürtlere hakarettir

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekili adayları, aralarında 80’den fazla sivil toplum, emek ve meslek örgütünün bulunduğu Diyarbakır Kent Savunma ve Dayanışma Platformu üyeleriyle bir otelde düzenlediği kahvaltılı toplantıda öne çıktı.

Mezopotamya Ajansı’na göre, Toplantıda konuşan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cengiz Çandar, 14 Mayıs seçimlerinde en değerli noktada duran şehrin Diyarbakır olduğunu söyledi. Çandar, “Ben dünyanın en politize noktasında hareket ediyorum. Amed başlı başına bir organizasyon.”

Çandar, şöyle devam etti: “Amed, tüm teşkilatlardan daha büyük ve kendisini bu kadar özel gören bir şehir. Kendini hem yöneten hem de eğiten başka bir coğrafya yoktur. teşkilatımızın yanındayız. 1 hafta sonra seçim var, normal bir seçim olacağını düşünmüyorum. Türkiye tarihinin en kritik seçimine gireceğiz. Bu seçimler en çok Amed’i ilgilendiriyor. Bu seçim iki seçenekten birinin referandumu olacak. Türkiye ya katı bir diktatörlüğe gidecek ya da demokrasiye yönelecek. Bu karar, Cure’ları ülkenin her yerinden daha çok ilgilendiriyor.”

‘REJİM, KÜRT’ÜN İRADESİNİ AYIRMAYA ÇALIŞIYOR’

Ülkede demokrasinin olmamasının Kürtlerin katledilmesi anlamına geldiğini kaydeden Çandar, Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamadığını belirterek, “Öcalan Kürt siyasetinin şahsiyeti olmasaydı böyle bir şey olur muydu? izolasyon? Bu Kürtlere yönelik bir baskı, tehdit ve hakarettir. Ayla Akat Ata, Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak örneğinde olduğu gibi sayısız isim parmaklıklar ardında. Rejim, Amed halkını ve Kürtlerin iradesini yok saymaya çalışıyor. Bize düşen görev onları görmezden gelmek olacaktır” dedi. (HABER MERKEZİ)

sultandagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu