Haber

Camide Tartışmalı Moda Çekimi İçin Mahkeme Kararı Yayınlandı

Ankara Kocatepe Camii’nde yapılan moda çekimi büyük tartışma yarattı. Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflar nedeniyle iki kişi gözaltına alındı. Sanıkların tutuksuz yargılandığı mahkemenin ilk duruşmasında karar çıktı.

Detay…

Kaynak:https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye…

Ankara Kocatepe Camii’nde gerçekleştirilen moda çekimleri sosyal medyada büyük tartışmaya neden oldu.

13 Ağustos’ta sosyal medyada yayılan bu fotoğraflar tepkilere neden oldu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Valilikten yapılan açıklamada: İlimizde bulunan Kocatepe Camisi’nde çekilip sosyal medyada paylaşılan görüntüler ve cami sevgisini rencide eden sorumlular hakkında Valiliğimizce adli ve idari soruşturma başlatıldı.” dahil edildi.

Soruşturma kapsamında Model EC ve yönetmen BK gözaltına alındı.

İfadelerinin alınmasının ardından sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verildi ve sanıklar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tepkilerin ardından çekim yönetmeni BK sosyal medya hesabından özür diledi.

BK, açıklamasında şunları söyledi: ‘Çalışmalarımın amacından çok uzaklaştığını ve yanlış yerlere götürüldüğünü görmekten üzüntü duyuyorum. “Niyetim camiden rahatsız olan bir kesimin ön yargılarını kırmak ve huzur bulacakları yerin cami olduğunu göstermekti…” dedi.

Hakim karşısına çıkan BK ve EC beraat etti.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanıkların ‘dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​”

Avukatların ifadelerini dinleyen Cumhuriyet Savcısı, sanıkların hata yapma kastıyla hareket etmediklerini belirterek beraatlerini istedi. Hakim sanıkların beraatına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu