Haber

Almanya’da koalisyon hükümetinin oy oranı düşüyor

Almanya’da yapılan yeni bir anket, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin oy oranlarının düştüğünü gösterdi.

Kamuoyu araştırma şirketi YouGov’un Perşembe günü yayınladığı “Bu Pazar seçim olsa kime oy verirsiniz” sorusunun sorulduğu internet anketi sonuçlarına göre, Sosyal Demokratlar yüzde 20 ile oylarını korudu. Nisan ayı bir önceki aya göre artarken, hükümet ortağı Yeşiller Nisan ayında Mart ayına göre artış kaydetti. yüzde 15’e bir puan kaybetti. Hükümetin bir diğer ortağı olan Hür Demokratların ise Mart ayında yüzde 6 ile oy oranlarını korudukları belirtildi. Anket sonuçlarına göre toplam oyların yüzde 41’ine ulaşan SPD, Yeşiller ve FDP bu oy oranıyla hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemiyor.

Öte yandan, muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) oluşturduğu ittifakın oy oranı bir önceki aya göre 2 puan artarak yüzde 30’a ulaştı. Sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) önceki ayda yüzde 17’lik oy oranını korurken, Sol Parti’nin 1 puanlık düşüşle yüzde 6 oya sahip olduğu belirtildi.

Ankete katılan her 10 kişiden yaklaşık 7’si (yüzde 68) koalisyon hükümetinin çalışmalarından memnun olmadığını belirtirken, katılımcıların yüzde 26’sı çalışmalardan memnun olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 57’si koalisyonun bölünmüş bir tutum sergilediğini söylerken, yüzde 12’si hükümetin birlikte hareket ettiğini düşündüğünü söyledi.

Katılımcıların yarısından fazlası koalisyonun bölünmüş bir devlet gösterdiğini düşünürken, katılımcıların yüzde 67’si hükümetin yakın zamanda dağılacağını düşünmediğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 19’u önümüzdeki aylarda genel seçim olabileceğine inandığını söyledi.

Eylül 2021’de Almanya’da yapılan genel seçimlerde SPD yüzde 25,7; CDU yüzde 18,9; Yeşiller yüzde 14,8; AfD yüzde 10,3; FDP yüzde 11,5; CSU yüzde 5,2; Sol Parti oyların yüzde 4,9’unu aldı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
pendik eşya depolama
Başa dön tuşu