Bazı

ABD Bakanlık yazışmaları sızdı: İsrail rahatsızlığı büyüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sızdırılan iç yazışmalarına göre, bazı üst düzey yetkililer, İsrail’in ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullandığına dair verdiği güvenceleri inandırıcı bulmuyor. Keza bakanlık içerisinde Gazze konusunda derin bölünmüşlük var.

“İNANDIRICI VE GÜVENİLİR DEĞİL”

Amerika Birleşik Devletleri’nde Dışişleri Bakanlığı’nın kendi iç yazışmalarına göre, bazı üst düzey yetkililer, Bakan Antony Blinken’a, İsrail’in ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insani hukuka uygun olarak kullandığına dair verdiği güvenceleri “inandırıcı ya da güvenilir” bulmadıklarını bildirdiler.

Bakanlığın iç yazışmalarına göre ise bazı yetkililerin İsrail’e destek verdiği görülüyor. 

Başkan Joe Biden tarafından şubat ayında yayınlanan bir Ulusal Güvenlik Memorandumu (NSM) uyarınca Blinken, İsrail’in ABD silahlarını kullanmasının Amerikan veya uluslararası hukuku ihlal etmediğine dair verdiği güvenceleri inandırıcı bulup bulmadığını 8 Mayıs’a kadar Kongre’ye bildirmek zorunda.

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı en az yedi birim, Bakan Blinken’a değerlendirme yazısı gönderdi. 

Bu arada Kongre’ye sunulacak rapor için gönderilen notlar, İsrail’in Gazze’de uluslararası insani hukuku ihlal edip etmediği konusunda bakanlık içindeki bölünmelerin de bugüne kadarki en net ve kapsamlı resmini sunuyor.

Reuters’ın haberine göre ABD’li bir yetkili, “Bakanlıktaki bazı birimler İsrail’in verdiği güvencelerin kabul edilmesinden yana, bazıları reddedilmesinden yana, bazıları da herhangi bir pozisyon almadı.” açıklamasında bulundu. 

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu